Nacházíte se na: Hlavní stránka » Stadiony » Turecké » Ataturk

Ataturk

Seznámení

Ataturk Olympic Stadium (turecky: Ataturk Olimpiyat Stadi) se nachází v Ikitelli, to je městská čtvrť v západním Istanbulu. Je domovským stadionem klubu Bursaspor. Začal se stavět v roce 1999 a byl dokončen roku 2002. Byl postaven pro turecké olympijské hry a projekt stál neuvěřitelných 130 milionů Tryů (asi 100 milionů amerických dolarů). Má největ‘í kapacitu ze v‘ech tureckých stadionů, s kapacitou 81 283 (v‘echny místa k sezení) dostal v roce 2004 od UEFY titul "5-star sports complex", umožňující konání důležitých finálových utkání. Tento stánek byl také osvědčen společnostmi IAAF a IOC pro konání atletických závodů. V‘ak jich už také mnoho pořádal, zejména těch evropských. V sezoně 2003-2004 zde hrál své domácí zápasy klub Galatasaray SK, protože jejich vlastní stadion procházel velkou rekonstrukcí (Ali Sami Yen Stadium). Tento akt byl mnohými kluby velmi ostře kritizován. Galatasaray SK se nakonec na Ali Sami Yen vrátil - bylo to v sezoně 2004-2005. A mohli se na co tě‘it - stadionu vzrostla kapacita na skvělých 52 000 míst a navíc je‘tě se zcela zastřenou střechou. Ataturk Olympic Stadium měl je‘tě jeden hostující tým - Sivasspor zde musel některé domácí zápasy odehrát kvůli ‘patnému počasí ve svém městě - měli totiž otevřený stadion a ve městě tehdy řádily přívalové lijáky a bouřky. V roce 2005 se zde hrálo finále Ligy mistrů mezi AC Milan a FC Liverpool. Toto finále je mimochodem považováno za jedno z nejdramatičtěj‘ích v historii. Liverpool totiž je‘tě ve druhém poločase prohrával 3:0, během 6 minut ale skóre senzačně srovnal a na penalty vyhrál 3:2. Liga mistrů se zde naposledy hrála v sezoně 2006-2007, Galatasaray zde hrál utkání základní skupiny.